aklıma takılan bir konu

Arkadaşlar merhaba,
aklıma takılan bir kaç konu var bunu sizlerle paylaşmak istiyorum umarım birbirimize yardımcı olabiliriz. şimdiden teşekkür ederim.
soru1) bitişik nizam binalarda, yan binalara dayanan kiriş ve döşemelerde uygulanacak yükler ne olmalı? (örn: duvar yükü temiz yüksekliğe göre, Q=?)
soru2) mimar bir arkadaşım temel üst kotunun +0,15 te olabileceğini düşünüyor. sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Merhaba,

1) bina yan binadan bağımsız olmalıdır. Doğrusu binanın düğüm noktalarından en büyük yer değiştirmesine bakılıp o oranda yan bina ile arasında boşluk oluşturulmalıdır.
2) Temeller her halükarda zeminin ve bölgesine göre de don seviyesinin altında olmalıdır. Mimari kotları nereden aldığını bilmem fakat +0.15 kotu bana hiç mantıklı gelmiyor. Kot ne olursa olsun temeller sağlam zemine ve don seviyesi altına yerleşmelidir.

Eğer mimar binayı kendi istediği bir kota yerleştirmek istiyor ve arazi buna müsaade etmiyorsa o zaman yapılacak şey ya yapıya bodrum kat ilave etmek yada su basman seviyesi şeklinde temelleri aşağı almaktır. Kolay gelsin.

teşekkür ederim.. benzer konuları bende belirttim fakat bu 15-20 cm lik giriş basamak yüksekliğinden dolayı subasmanda bölge itibariyle yapılmayacağını söyleyince mevzu ortada kaldı...

Geri