kiriş sorunları

ertub_23

Etkin Üye
Merhaba projemde veri girişinde sorun mu var aynı projeyi başka programda yapınca yetersizlikler vermiyor nerede hata yapıyorum acaba yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• proje.ide7
    3.5 MB · Görüntüleme: 518
Projeniz düşey yükten dolayı sıkıntılı... Elemanlar sehim sınırlarını aşıyor. Karşılaştırma yaptığınız programda sehim kontrolü yapılmış mı? Yapı yükleri aynı mı girilmiş? Programın raporlarını eklerseniz daha detaylı inceleriz.

programın lisansı olmadığı için hesap raporunu gönderemiyorum data dosyasını ekte

Ekli dosyalar

• proje.rar
    104.2 KB · Görüntüleme: 241
her ne olursa olsun geometriyi birebir aynı girmek demek aynı şekilde meodellenmiş anlamına gelmez. Yükler ve daha bir sürü kabuller var.) Bu şekilde bir kıyas doğru bir kıyas değildir. Ayrıca ideYapının programını tebrik ediyorum. Bu yapıya onay vermemiş... Acaba sorunu bu programda değilde diğerinde mi aramalı.

Kabullerde neler farklı olabilir ki bu kadar küçük projede neden bu kadar fark çıkabilir onun cevabını bekliyorum ?

ertub_23":wym7bum2' Alıntı:
Kabullerde neler farklı olabilir ki bu kadar küçük projede neden bu kadar fark çıkabilir onun cevabını bekliyorum ?

Yanıtımda yazdım. Yapınızda sehim problemi var. Kesitler düşey yük için yetersiz. Bunlar projenin büyüklüğü/küçüklüğü ile alakalı sonuçlar değil. Tek çerçeve girseniz de sehim problemi alırsınız. Diğer programda neden sehim hatası almadığınızı sorgulayın.

sehim sorunu var onu zaten farkındayım ama neden bu kadara farklı iki program daha net bi cevap bekliyorum farklıklar ne hangi kabuller faklı sadece sehim kabulleri mi farklı?

ertub_23":23f66l31' Alıntı:
sehim sorunu var onu zaten farkındayım ama neden bu kadara farklı iki program daha net bi cevap bekliyorum farklıklar ne hangi kabuller faklı sadece sehim kabulleri mi farklı?

Diğer program için diğer programın teknik servisine sorarak yanıt alın. ideCAD programında sehim hesabı TS500'e göre yapılmaktadır.

Merhaba

Sta4 veri girişinizde en üst katta kirişler üzerine tanımlı duvar yükleri 0 alınmış, ideCAD de ise tüm kirişlerde 0.8 t/m veya 0.625t/m duvar yüklemeleri var.

Zemin kat tavanında Sta4 de 4 döşeme 0,2t/m2 hareketli yük alınmış ideCAD de tüm döşemelerde 0.35 t/m2 hareketli yük tanımlı

2 proje arasında duvar yükleri ve hareketli yükler açısından farklılıklar var

Projede düzenleme yaptım ancak son katta konsol plaklarda neden yetersizlik veriyor bakabilir misiniz??

Ekli dosyalar

• projej.ide7
    3.4 MB · Görüntüleme: 440
ertub_23":t6nsjesk' Alıntı:
Projede düzenleme yaptım ancak son katta konsol plaklarda neden yetersizlik veriyor bakabilir misiniz??

1.kat tavanı D7-D18-D10-D19'da meshlemede sorun var. Döşemeleri silip tekrar girin.

Döşeme yükseklikleri 7 cm görünüyor ve plak yapmışsınız. Bu kalınlık plak döşeme için yetersiz. (TS500'e göre)

Bu döşemeler nervür olacaksa, yanlışla plak yaptıysanız, K15, K27, K22 ve K23 kirişlerinin özelliklerinde "kiriş konsol döşeme taşıyor" seçeneğini işaretleyin.

Ekli dosyalar

• projej_j.ide7
    2.1 MB · Görüntüleme: 490
Geri