sehim sorunu

Projede veri girişi açısından sorun var mı ve ya çözüm önerisi olan var mı acil yardım edebilir misiniz?

Ben olsam D12-13-14 döşemelerinin nervürlerini K27'ye paralel yaparım. K27 kendisi zaten basit saplama kiriştir. Dolaysıyla nervürleri mesnetleri kolon olan kirişlere bastırmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bir mimar-mühendis polemiği başlatmak istemiyorum fakat birkaç cümle de söylemeden edemeyeceğim: Mimar arkadaşlar (özellikle de genç mimarlar) binanın alt üst ilişkisine bakmadan, genel taşıyıcılık bilgisine sahip olmadan çizimleri (bombayı) mühendis arkadaşların önüne atıyorlar. Yine piyasa şartları gereği bunlara direnemeyen mühendisler (özellikle genç olanlar), mimari projeye sadık kalma endişesi ile çözümsüz biri olmama adına, sınırları zorlayan, taleplere boyun eğmek durumunda kalan ve dolayısıyla bir takım mühendislik hatalarına meydan verilebilecek projeler üretme durumunda kalıyorlar.

Hiç bir arsanın mimari proje seçeneği tek değildir. Hiç bir mimari projenin de taşıyıcı sistem seçeneği tek değildir. Ama unutulmaması gereken bir şey daha var ki her mimari proje mimarın getirdiği şekilde çözülecek diye bir kayıt da yoktur. Asıl olan mimar tasarlarken mühendisin kaygılarını hissedecek, mühendis de projelendirirken yönetmelikler çerçevesinde mimarın beklentilerini maksimum ölçüde cevap verecek şekilde proje üretmeye çalışacaktır.

Tüm bunlardan sonra sehimle ilgili daha önce yazdığımı da tekraren paylaşmak isterim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Benim demek isteğim çizimle alakalı değil dontaılar zemin katta bodrum kattan fazla ve ya asma katta 1. kattan fazla onu nasıl çözebilirim ?

ertub_23":1kumppbb' Alıntı:
Benim demek isteğim çizimle alakalı değil dontaılar zemin katta bodrum kattan fazla ve ya asma katta 1. kattan fazla onu nasıl çözebilirim ?

Betonarme Kolon Diyaloğunda, Tüm katlar için gösterim seçeneği işaretlenir
Klavyede Shift tuşuna basın. ilk ve son kolonu seçin ve çift tıklayın Max. donatıya göre donatı seçimini değiştirebilirsiniz.
Projenizde donatı düzenlemelerini zaten yapmışsınız sanırım.

ertub_23":1cuyt4x0' Alıntı:
peki sizce kolon donatıları normal mi çıkmış?

Geometri kontrolü yaparsanız. Bodrum ve Asma katta S12 kolonu boyutları 62.53 cm x60cm diğer katlarda 60cmx60cm görünüyor.
Depremli yük kombinasyonlarından dolayı üst katlarda donatı artışı olabilir. Önceki mesajımda anlattığım şekilde donatı düzenlemesi yapmanız gerekmektedir.

Geri