Acil ( Yarı rijit diyafram - tam rijit diyafram )

Levent Özpak

Administrator
hakan.yildiz":1gsvtmjz' Alıntı:
MERHABALAR,benim bir kaç sorum olacaktı
1-) idecadin 7 versiyonunu yeni kullanmaya başladım daha önceki versiyonlarda yarı rijit diyafram ve tam rijit diyafram diye bir seçenek yoktu analiz ayarlarında bununla ilgili araştırma yapmama rağmen tatmin edici birşey bulamadım projemde yarı rijit diyaframda analiz yapıldıgında alfa i hatası çıkmıyor tam rijit diyafram yaparsam alfai hatası çıkıyor r katsayısını 7 aldım. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
2-) yine aynı projede dinamik analiz yaptırdığımda hiç bir hata vermiyor ama riskli bina analizinde zemin kattaki perdeler ile ilgili hata çıkıyor
3-)iki perde arasına kiriş yaptığımda kesme kuvvetleri sürekli fazla cıkıyor bunu nasıl önleyebilirim
4-)mimariyi bozmadan ( kaçıklık vermeden ) kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrolunu nasıl düzeltebilirim
ilginize şimdiden tşk ederim projeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz iyi çalışmalar

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

1-Yarı rijit diyafram seçeneğine göre analizde döşemelerde analiz modeline dahil edildiği için analiz sonuçlarının değişmesi beklenen bir durumdur.
AlfaS uyarısı ile ilgili olarak; Yüksek sünek sistemlerde Perdelere gelen kesme kuvveti oranının 0.75 ten büyük olması durumunda R katsayısı 10-4*alfas ten hesaplanır. (TDY 2007 madde 2.5.2.2) Programda Deprem Yönetmeliği Genel Raporu/ Perde Kesme Kuvveti Kontrolü ve R Katsayısının Seçim Nedeni başlıkları altında alfaS ve 10-4*alfaS değerleri verilmektedir.

2-Normal analiz ile performans ve riskli bina analizindeki hesap kriterleri farkl4-dır. Ayrıca RBY madde1.3 e göre riskli bina analizi, zemin döşemesi üstü 8 katı ve yüksekliği 25 metreyi geçmeyen yapılarda uygulanabilir.

4-Birleşim Kesme güvenliği sorunlarının çözümüne yönelik Ekteki birleşim.pdf dosyası faydalı olabilir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• birlesim.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 377
Geri