Bodrum Kat Zımbalama Hatası

Ekteki prjede bodrum katta S4 ve S5 kolonlarında zımbalama hatası veriyor. Yine bu kolonlarda düşey yük çok fazla hatası veriyor. Kolon boyutlarını arttırarak bu sorunu çözdüm ama.

Zımbalama problemini ortadan kaldırmak için ise radye temel kalınlığı 62 cm yaptım. Bu radye temel yüksekliği çok değil mi?
Ayrıca sistemle alakalı başka sıkıntı var mıdır? Teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• 1500_26_S.cde
    2.3 MB · Görüntüleme: 554
62 cm radye yüksekliği çok da fazla değil fakat elbette düşürülebilir. Döşeme kalınlıklarınız çok fazla bu da ekstra binaya ağırlık veriyor. Dolayısıyla düşey yük ve zımbalama sorunu ile karşılaşıyorsunuz. Çerçevelerin tamamlanmaması hiç hoş bir tasarım olmamış. Merdiveni de modellemenizi tavsiye ederim. Çatıda halen çizgisel yükler, kiriş duvar yükleri ve bir de döşeme hareketli yükleri mevcut. Ne kadar gerekli?

Döşeme kalınlılarını azaltınca kurtarmayan yerler olabilir. Ayrıca kalıp işçiliğinin kolay olması için hepsini 20 cm yaptım. Farklı döşeme tipi seçilebilir mi? Tavsiyeleriniz var mıdır?
Çerçevelerin tamamlanmaması derken mimari bizi kısıtlıyor sanırım. Ya da başka bir şey yapılabilir mi?

Geri