KENTSEL DÖNÜŞÜM RİSKLİ YAPILAR

serhat0909

Yeni Üye
PERDELERDEN OLUŞAN BODRUM KATLI YAPILARDA VEYA BODRUMSUZ SADECE ZEMİN KATI PERDE SİSTEMLİ YAPILARDA RİSKLİ BİNA ANALİZİ YAPARKEN :
OKUMA VE SIYIRMA YAPTIĞIMIZDA, SONUÇ OLARAK TEK DONATIYA SAHİP OLAN PERDELERDE SİSTEMDE NİYE BİZ TEK DONATI OLARAK GÖSTEREMİYORUZ? PROGRAM OTOMATİK OLARAK ÇİFT DONATIYA GEÇİYOR..YAPININ RÖLE VESİ NEYSE DONATI OLARAK AYNISI GİRMEK İSTİYORUM ,FAKAT BULAMIYORUM BÖYLE BİR BUTON, BİLMEDİĞİMİZ VEYA GÖZDEN KAÇIRDIĞIM BİR YER Mİ VAR ACABA YARDIMCI OLURSANIZ ACİLEN SEVİNİRİM. ÇÜNKÜ HESAP SONUÇLARI ÇOK DEĞİŞİYOR. İYİ ÇALIŞMALAR

Donatılar kapasite hesaplarında önemlidir. Kesitin içindeki mevcut donatı alanını sağlayacak şekilde donatı çapı ve adedini tannımlayarak modellemenizi önerebilirim.

Sormak istediğimle anlattığınız kesit alan ile bir ilgi kuramadım ama, bakınız mesala ,mevcut yapıdaki bilirsinizki eski yıllanmış ,betonarme yapılarda perde içerisinde demirler nasıldır? 30,40 cm ara ile karşılıksız tek donatı çıkar çoğunlukla , şuanki projemde sıyırma sonucu tek donatı Q8 lik yani tek düZlem üzerinde farZedin, karşılığı olmayan donatı misali, bunu aynen uygulamak istiyorum programda olmuyor... karşılık şekilde çift donatı çıkarıyor , buyuzden de hesaplar çok değişiyor ,böyle bir buton yoksa kentsel dönüşüm risk analizinde olmalı kesinlikle ,yoksa röleve uygulama ile projemiz uyumsuz hale gelir, bekliyorum cevabınızı

serhat0909":fey21owx' Alıntı:
Sormak istediğimle anlattığınız kesit alan ile bir ilgi kuramadım ama, bakınız mesala ,mevcut yapıdaki bilirsinizki eski yıllanmış ,betonarme yapılarda perde içerisinde demirler nasıldır? 30,40 cm ara ile karşılıksız tek donatı çıkar çoğunlukla , şuanki projemde sıyırma sonucu tek donatı Q8 lik yani tek düZlem üzerinde farZedin, karşılığı olmayan donatı misali, bunu aynen uygulamak istiyorum programda olmuyor... karşılık şekilde çift donatı çıkarıyor , buyuzden de hesaplar çok değişiyor ,böyle bir buton yoksa kentsel dönüşüm risk analizinde olmalı kesinlikle ,yoksa röleve uygulama ile projemiz uyumsuz hale gelir, bekliyorum cevabınızı
Perde kesiti içindeki donatılar kapasite hesaplarında kullanılır. Örneğin 25/600 boyutlarındaki bodrum perdesinde tek tarafta fi8/30 aralıkla donatı olsun. Bu kesitteki toplam donatı alanı 10.05 cm2 dir. Perde betonarme tasarım diyaloğunda orta bölgede boyuna donatı alanın fi8/60 olarak düzenlenirse, kesit içinde mevcut olan 10.05 cm2 donatı alanı sağlanmış olunur.
Bunun dışında bir tanımlama olanağı bulunmamaktadır.
İyi çalışmalar

Tamam onu anladım, lakin program çift donatı olarak algıladığı için karşılıklı donatıdan kaynaklı bodrum perdesini güçlü taşıyıcı olarak algılıyor ve risksiz çıkabiliyor, fi8 lik 80 cm ara bile yapsanız olmuyor, illaki tek donatı tanımlanmalı, söylediğiniz alan kesit hesabı olmaması gerekiyor, tek düzey ile karşılık kı donatı takdir ederseniz ki farklı sonuçları verir diye düşünüyorum, rica etsem riskli yapılar için sadece bu butonun eklenmesi sizlerinde uygunsa değerlendirmeye almanız bizimde net sonucu görmemiz , biliyorsunuz alan kesit hesabına konu alan bu uygulamayı Çevre Şehirciliğe aktarıp anlatmamız ve kabul ettirmemiz zaman alabilir çünkü hayali bir anlatım olur diye düşünüyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

Asal doğrultuda (depremde) çalışan perdeler için toplam donatı adedi aynı olmak koşulu ile donatının bir yüzde ya da iki yüzde olmasının önemli bir fark oluşturmayacağını düşünüyorum.
Donatının hangi yüzde olduğu, toprak itkisi gibi yanal etkilerde önemli olur.

Söylediğinize göre tam tersi ben oluşabileceğini düşünüyorum, sadece alan hesabı yaparak alan hesapları tutsun da demir adetini ister tek yön ister karşılık donatı olsun farketmez gibi dizayn olarak aynı tutmak ve öyle hesabını yapmak bence mühendislik olarak doğru olmadığını düşünüyorum ve bence program üzerinde sizlerin deneyip hesapların neticesinde konuşmamız daha sağlıklı sonuç çıkar diyorum. Çünkü bizim bunları kullandığımız programda ispatlamalıyız. Ayrıca böyle bir buton ekleme yapmak sadece risk analizinde olabilirmi ? çünkü röleve tek yön hesaplar alan tutsun çift yön oluyor..sağlıklı değil diye düşünüyorum. söylediğim gibi sizlerin program üzerindeki hesapları önemli.

Ayrıca perde ayarlarında hasır donatı butonunu kullanabılırmıyız? madem tek donatı hasır donatı kabul edelim , bu buton başka hangi hallerde kullanılabılırkı? aklıma tüncel sistemi geliyor sadece. bekliyorum msjınızı saygılarımla...
Perde ayarlarında Hasır donatıyı kullanabiliyorsak boyle donatıda yine sorun yok. Yola devam

serhat0909":29gmtruj' Alıntı:
Ayrıca perde ayarlarında hasır donatı butonunu kullanabılırmıyız? madem tek donatı hasır donatı kabul edelim , bu buton başka hangi hallerde kullanılabılırkı? aklıma tüncel sistemi geliyor sadece. bekliyorum msjınızı saygılarımla...
Perde ayarlarında Hasır donatıyı kullanabiliyorsak boyle donatıda yine sorun yok. Yola devam
Hasır donatı genel olarak tünel kalıp sistemlerde kullanılır ve genel kural gereği perdenin her iki yüzene uygulanır.

Peki tamam tünel kalıp sistemlerinde kullanılır

Söylediğinize göre tam tersi ben oluşabileceğini düşünüyorum, sadece alan hesabı yaparak alan hesapları tutsun da demir adetini ister tek yön ister karşılık donatı olsun farketmez gibi dizayn olarak aynı tutmak ve öyle hesabını yapmak bence mühendislik olarak doğru olmadığını düşünüyorum ve bence program üzerinde sizlerin deneyip hesapların neticesinde konuşmamız daha sağlıklı sonuç çıkar diyorum. Çünkü bizim bunları kullandığımız programda ispatlamalıyız. Ayrıca böyle bir buton ekleme yapmak sadece risk analizinde olabilirmi ? çünkü röleve tek yön hesaplar alan tutsun çift yön oluyor..sağlıklı değil diye düşünüyorum. söylediğim gibi sizlerin program üzerindeki hesapları önemli.

Düşünceleriniz nedir ?

Geri