Kusatilmis Kolon Hatasi

tuna

Yeni Üye
Merhabalar,

Daha önce de farklı bir proje için aynı konuyla ilgili sıkıntı yaşamıştım ve sizinle paylaşmıştım. Ekteki projeyi inceleyip nerede hata olduğuna bakabilirmisiniz. Mevcut sistemin kurtarması gerektiği kanısındayım ancak ne yaptıysam kuşatma hatasından kurtulamıyorum. Sistemdeki bazı bölgelerde olması tabiki normal ancak anlamlandıramadığım bölgelerde mevcut ki bu noktalarda sorunun sebebini anlamak icin kolon boyutlarini abarti buyuterek analiz yaptigimda da sonuc ayni. Bu sorunu sık sık yaşıyorum, aynı proje, ayni sistemle farklı programlarla çözülebiliyor. Programı güncellememe sebebim çevremdeki diğer idecad kullanıcılarının son güncellemeden sonra daha kötü olması yorumundan kaynaklıdır.

Ekler:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

tuna:36ed5kfo' Alıntı:
Merhabalar,
Daha önce de farklı bir proje için aynı konuyla ilgili sıkıntı yaşamıştım ve sizinle paylaşmıştım. Ekteki projeyi inceleyip nerede hata olduğuna bakabilirmisiniz. Mevcut sistemin kurtarması gerektiği kanısındayım ancak ne yaptıysam kuşatma hatasından kurtulamıyorum. Sistemdeki bazı bölgelerde olması tabiki normal ancak anlamlandıramadığım bölgelerde mevcut ki bu noktalarda sorunun sebebini anlamak icin kolon boyutlarini abarti buyuterek analiz yaptigimda da sonuc ayni. Bu sorunu sık sık yaşıyorum, aynı proje, ayni sistemle farklı programlarla çözülebiliyor. Programı güncellememe sebebim çevremdeki diğer idecad kullanıcılarının son güncellemeden sonra daha kötü olması yorumundan kaynaklıdır.
Ekler:
Merhaba,
Öncelikle Ver 10.20 sürümünü kurmanızı öneririm.

-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunu ve olası çözümleri için TBDY 2018 madde 7.5 ve aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
Öneri; Kolon boyutları büyütmeden önce kolon kaçıklarını veya yönlerini değiştirmek birleşim kesme güvenliği sorunlarını daha ekonomik çözümlenmesine katkı sağlar. Örneğin;
S05 kolonunda X doğrultusunda oluşan kesme güvenliği sorunun çözümü için kolona kaçıklık verilebilir.
S10 kolonunda X yönünde oluşan birleşim kesme güvenliği sorununun çözümü için kolon yönü değiştirilebilir.
Bazı proje tespitleri;
-TBDY sihirbazında Taşıyıcı sistem tipi X yönü için A11 y yönü için A15 seçilmesi uygun olur.
-Analiz Ayarlarında "4/5R uygula" seçeneklerinin işaretlenmesine gerek olmadığı görülüyor.
Yukarıda belirtilen hatalı seçimler Ver10.20 sürümünde programda otomatik tespit edilir.
-D02döşemesindeki boşluğu döşeme kenarı ile oluşturmanız uygun olur.
-Eğer konut projesi çözüyorsanız döşeme hareketli yüklerini azaltabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Geri