İDECAD RAPOR KONTROLÜ

Selma Güneş

Yeni Üye
Merhabalar,
Ben bir konu hakkında tarafınızdan yardım almak istiyordum. Dosyalarımı yükleyemediğim için sözlü ifade etmeye çalışayım. İDECAD üzerinden yapılan bir tasarımda elde edilen hesap raporunu kontrol etmekteyim. Yapım mantar döşemeyle yapılmış 2 katlı bir villa sizden öğrenmek istediğim kısım X doğrultusunda 2 adet Y doğrultusunda 1 adet perde elemanım mevcuttur. Raporda yönetmeliğin 4.3.4.4 maddesinin kontrolünün uygulandığı gözüküyor. Ancak anlayamadığımız kısmın deprem kuvvetlerini Y doğrultusunda o perdenin gerçekten alıp almadığını anlayamadık bunu anlamamız mümkün mü ve nasıl alabiliriz? Mdev moment kontrollerinde bir sıkıntı gözükmemekte ancak bu durum o perdenin depremi aldığının sağlandığını gösterir mi? Bunu anlayabilmek için raporun hangi başlığını kontrol etmemiz gerekir? Çünkü yapı da Y yönünde 1 adet perde mevcut...

Teşekkürler. İyi çalışmalar...

Merhaba,
Sadece kirişsiz döşemeleri içeren taşıyıcı sistemlerde, deprem etkilerinin tamamı, betonarme binalarda süneklik düzeyi yüksek bağ kirişli (boşluklu) ve/veya boşluksuz perdeler veya süneklik düzeyi sınırlı boşluksuz perdeler tarafından karşılandığı otomatik kontrol edilir.
Bu tür sistemlerin hesabı iki aşamada yapılmaktadır. Birinci aşama hesapta çerçeve kolonları alttan ve üstten mafsallı otomatik alınır. İkinci aşama hesapta ise bu elemanların bağlantıları monolitik olarak otomatik modellenir. Perde, kolon, çapraz ve döşemelerdeki iç kuvvetler, iki aşamada elde edilenlerin olanı olarak otomatik hesaplanır.
Aşağıda gösterilen raporda kirişsiz döşeme içeren bir betonarme binanın yükleme durumları ve yük birleşimleri (kombinasyonları) görülmektedir. Bu tabloda Ex , Ey , Ex' , Ey' gibi başında herhangi bir işaret bulunmayan yükleme durumları ikinci aşama hesaptan, diğer bir deyişle çerçeve kolonlarının mafsallı olmadığı durumdan elden sonuçları göstermektedir. Perde raporlarından tüm yüklemelerden oluşan tesirler görülebilir. Perde betonarme tasarımları da en gayri müsait sonucu veren yükleme kombinasyonlarına göre yapılır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• y_k.png
    y_k.png
    25.6 KB · Görüntüleme: 323
  • P01-1.png
    P01-1.png
    91 KB · Görüntüleme: 323
  • p_b_2.png
    p_b_2.png
    213.8 KB · Görüntüleme: 323
Geri