göreli kat ötelemesi hatası

unalors

Yeni Üye
Merhaba projemde zemin sınıfı ze olunca kolonların çoğu değişti ve göreli kat ötelemesi hatasını gideremedim . yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• aliavcı.cde
    922.8 KB · Görüntüleme: 64
Merhaba,
Analiz ayarlarında "Duvar ve cephe elemanları esnek derzler ile bağlı...(4.9.1.3.b) seçeneğine göre analiz yapılmasına rağmen göreli kat öteleme sorunu oluşuyor. Taşıyıcı sistem rijitliğinin artırılması gerekiyor. Konuyla ilgili aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ayrıca projede;
Perdelerin kabuk olarak modellenmesi uygun olur.
P09-P12-P13 bodrum perdelerinin kotlarının yapı ile uyumlu değil ve altında temel tanımlanmamış.
İyi çalışmalar

bahsettiğiniz perdeler boyu kısa olsun diye kotunu küçük yaptım,onları istinat duvarı olarak koyduk oraya

unalors":3j4xtsc2' Alıntı:
perdeler kabuk olarak modellendiğinde hiçbir şekilde kurtarmıyor.
Doğru hesap modeli için perdelerinizi kabuk olarak modellemeniz uygun olur. Projenizde perdeler kabuk olarak modellendiğinde bir perde dışında Vr>Ve koşulu sağlanmadığı için KAs(-) sorunu oluşuyor. Donatı seçimi diyaloğundan daha büyük etriye çapları seçilirse sorun çözülmektedir. Sınır değeri aşan perdelerdeki kesme kuvveti sorununun çözümü için de perde boyutları büyütebilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, perdeye gelen kesme kuvvetini azaltacak şekilde taşıyıcı sistemde iyileştirmeler yapılabilir.
İyi çalışmalar

unalors":5lmgrjsr' Alıntı:
bahsettiğiniz perdeler boyu kısa olsun diye kotunu küçük yaptım,onları istinat duvarı olarak koyduk oraya
İstinat duvarını istinat duvarı objesiyle modelleyebilirsiniz. Mevcut durumda bu perdeler yapı analiz modelini etkiler.

Ekli dosyalar

• y_m.png
    y_m.png
    345.9 KB · Görüntüleme: 519
Geri